Audyt etyczny
Tak, jak firmy produkcyjne dla bezpieczeństwa swoich klientów audytują swoich dostawców, tak samo Agencje Pracy podlegają audytom.
Audyt Agencji Pracy, jak każdy inny, ma na celu prewencję i zapewnienie, że w niedalekiej przyszłości nie wystąpią problemy, a jeśli już wystąpią, zostaną one rozwiązane i nie będą miały negatywnego wpływu na jakość procesu.
Jednym z takich narzędzi jest audyt etyczny, sprawdzający, czy proces rekrutacji, zatrudnienia, nadzoru i realizacji, odbywa się nie tylko zgodnie w obowiązującymi przepisami prawa, ale także, z międzynarodowymi standardami czy też, coraz częściej, specyficznymi wymogami danej grupy kapitałowej, stawiającej sobie jeszcze wyższą poprzeczkę.
Wciąż bardzo duża grupa przedsiębiorców celowo pomija pytania, w jaki sposób są zatrudniani pracownicy Agencji, jakie mają umowy, czy w przypadku obcokrajowców, są to umowy redagowane także w ich ojczystym języku, czy umowy są na czas zgłaszane, czy posiadają ważne zezwolenia na pracę, w jakich warunkach są zakwaterowani, czy otrzymują wynagrodzenie na swoje konto bankowe, czy otrzymali informację o przysługujących im prawach pracowniczych.
Tymczasem duże międzynarodowe firmy audyty tego typu przeprowadzają regularnie. Skoro im się to opłaca, może warto zastanowić się, dlaczego.